Zašto mi nitko nije rekao da se šparoge mogu jesti sirove?

sparoge

“Proljeće je, a u meni nemir, od sreće bi zagrlio svemir. Proljeće je i miriše trava, srce kaže ti si ona prava…” – Pjevao je nekad Luka Nižetić. A ja se pitam u kojem proljeću je bio on? “Proljeće je, a u meni niski tlak, ja bi prespavala dan. Proljeće je i miriše alergija, a ja nisam prava…”

Solarna ploča

Nekako me već spucalo ovo proljeće do te mjere da ću jednostavno zaspati ako se uhvatim posla u kojem mi je potreban mir i koncentracija. Onda krenem u prirodu, tražim sunce jer funkcioniram na principu solarne ploče. Nadam se da ću dobiti energiju kako bih uopće mogla obaviti sve poslove s kojima kasnim. I onda se dogodi višak energije koji me iz faze totalne pospanosti prebaci u hiperaktivnost. Da vam objasnim kako se onda odrađuju poslovi za koje je potreban mir i koncentracija? Jednostavno nikako, tako nadrogirana suncem jedino mogu trčat i voziti bicikl, te ispuhati svu svoju energiju. Vrtim se u krug i čekam da završi to nemirno proljeće koje uz svo to ludilo ipak volim zbog šarenila boja u prirodi.

Branje divljih šparoga

Jedna od meni zanimljivih proljetnih aktivnosti je branje divljih šparoga po zelenim livadama otoka Korčule. Naravno, uvijek nosim i fotoaparat, jer jednako kao i u branju šparoga, tako uživam i u fotografiranju istih. Jako zdrava namirnica koju ja nikada nisam voljela jesti. Provala sam kuhane šparoge s kuhanim jajima i nije mi se sviđalo. Pokušala sam i fritaju s šparogama, ali i dalje mi se okus nije sviđao. Šparoge imaju pomalo gorkast okus, a ja inače ne volim gorko. Ostalo mi je jedino da uživam u prirodi tražeći šparoge, netko drugi će ih pojesti.

Razlika između divljih i šparoga iz domaćeg uzgoja

Prije svega morate znati da divlje šparoge nisu isto što i šparoge iz domaćeg uzgoja. Postoji mišljenje koje kaže da su divlje šparoge ljekovitije za razliku od uzgojenih i po tom pitanju su ove uzgojene dosta zanemarene. Istina ili ne? Neznam, iskreno s uzgojenim se nikada nisam susrela, osim na fotografijama i one nisu tema mog današnjeg posta. Jedino što mogu reći da su ove dvije vrste šparoga izgledom različite upravo po debljini i veličini. Jestivi dio divljih šparoga je dosta tanji i manji. S obzirom da su meni šparoge zanimljive upravo zbog lutanja u prirodi, domaće uzgojene me ne zanimaju.

Divlje šparoge
Divlje šparoge

Ljekovitost divljih šparoga

Divlje šparoge kao ljekovita biljka nisu u službenoj upotrebi, ali mogu se pohvaliti brojnim pozitivnim učincima na zdravlje. Bogate su vitaminima A, B i C, te željezom, barkom cinkom, fosforom, sumporom, kalcijem i magnezijem. Sadrže mnogobrojne korisne tvari kao što su asparagin, arzen, arginin, jantarna kiselina, tirozin i metilmerkaptan… Priznajem ove podatke sam pronašla na internetu, jer za pola ovih tvari nezam što znače, osim da su korisne za naš organizam.

Da budem lakše razumljiva kao vama, tako i sebi nastavit ću s jednostavijim riječnkom. Šparoge pospješuju izlučivanje vode iz tijela, potiču probavu i zapravo čiste organizam. Preporučljivo ih je uzimati kod reumatskih oboljenja i gihta, za bolji rad srca, za bolje pamćenje, za izbacivanje pjeska i kamenca iz bubrega, plućna oboljenja i još mnogo toga. Vjerujem da sam vas već sada zainteresirala za ovu ljekovitu biljku. Guglanjem će te još dosta toga korisnog saznati, a ja sada idem dalje s pričom.

Šparoge su rješenje za moje ludilo

Ovaj post sam započela s opisivanjem svog proljetnog ludila. I nakon što sam istražila svojstva šparoga, shvatila sam da su možda one pravo rješenje za moje ludilo. Vjerojatno s razlogom rastu baš u proljeće. Prije nekoliko dana sam pokušala još jednom kušati tu “čarobnu biljku”, ovog puta onako sirovu.  Taj tren mi je prošla misao glavom “Zašto mi nitko nije rekao da se šparoge mogu jesti sirove?”. Zapravo to sam već i znala, ali očito nisam znala da to znam. Tko se toga mogao sjetiti, pa proljeće je…

Divlje šparoge
Divlje šparoge

Recepti sa šparogama

Tako sam ja zavoljela sirove šparoge i sada ih ubacujem u sve vrste salata. Ima mnogo načina na koje ih možete koristiti kao sirove, kuhane ili pržene. I najbolje je od svega što se s šparogama mogu pripremiti brza, jednostavna i ukusna jela.

KUHANE ŠPAROGE S JAJIMA

Izdvojite mekane vrhove šparoga, te ih na komadiće veličine 4-5 cm prokuhajte u vodi na 5-6 minuta.  U međuvremenu skuhajte par jaja. Količinu šparoga i jaja odredite sami, ovisno kako volite.

Prokuhane šparoge procjedite, jaja očistite i isjeckajte na komadiće, te sve skupa pomješajte. Stavite malo maslinova ulja, soli i malo vinskog octa ili limuna.

Šparoge su spremne za jelo. Također možete kombinirati razne začine, ali ja sam željela biti jednostavna.

FRITAJA SA ŠPAROGAMA

Izdvojite mekane vrhove šparoga, te ih na komadiće veličine 4-5 cm stavite na tavu s malo maslinova ulja. Ukratko ih popopecite. Ako volite, zajedno s šparogama možete popeći luk i (ili) slaninu.

Dodajte razmućena jaja i malo soli, te sve to još malo popecite i šparoge su spremne.

ČAJ OD ŠPAROGA

Drvenaste, tj.tvrđe djelove šparoga možete staviti u vodu, kuhati i kada prokuhaju smanjiti vatru, te ostaviti još 5-10 minuta. Čaj možete zasladiti s malo meda.

SALATA S ŠPAROGAMA

Sirove šparoge možete ubaciti u bilo koju vrstu salate. S obzirom da šparoge rastu u proljeće, ja sam ih samo ubacila u svoju proljetnu salatu koju inače jedem. Zelena salata, mlada kapulica, poriluk, divlje šparoge, maslinovo ulje, sol i limun zajedno promješati i to je to. Također na to sve možemo dodati i jednu tunjevinu iz konzerve.

SIROVE ŠPAROGE S TJESTENINOM,TUNJEVINOM I POVRĆEM

Prije nekoliko dana sam tražeći neko brzo jelo za ručak smislila meni dobru kombinaciju s šparogama. Skuhala sam tjesteninu, te joj dodala jednu tunjevinu sa povrćem iz konzerve, te pomješala. Na to sam još dodala komadiće kukuruza i šparoge.  Ukusno, a brzo.

ZELENI SMOOTHIE

U blender stavit po želji sirovo, zeleno lisnato povrće (otprilike 1-2 šake lisnatog povrća), pola šake mekanih vrhova šparoga, sok od pola limuna, šalicu jogurta (ja radije koristim kefir napravljen kod kuće od kefirnih zrnca), žličicu lanenih sjemenki, 2 žlice meda i šalica vode. Sve to izblendati i imamo ukusan i zdrav napitak.

I za kraj meni najdraži dio. Slijedi jedna mini galerija šparoga:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *